O tom ako a či sa vôbec OH v Tokiu budú konať, má padnúť konečné rozhodnutie najneskôr do konca apríla – ako v stredu (24.02.) oznámil predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Hlavnou otázkou je okrem iného polemika, či sa hier budú môcť zúčastniť aj diváci a hostia z celého sveta, keďže Japonsko samotné má dosť problémov s bojom proti epidémii Covidu. Sice MOV stále ako jednu z možností drží organizovanie hier bez prítomnosti publika, možnosť predaja lístkov a povolenie prítomnosti divákov na štadiónoch stále závisí od epidemiologickej situácie v rôznych krajinách.
Tak ako každá vláda pri zmysloch, tak v Japonsku chápu že v momentálnej situácii pomôže len účinná vakcína, čo je práve hlavným kameňom úrazu. Keď samotná Európa sa borí s nedostatkom vakcín ako aj postupom vakcinácie, tak Japonsko je na tom rádovo horšie. Vakcinácia tam začne až 12. apríla! V Japonsku prebehli testy vakcín Pfizer až 6 týždňov po jej uznaní od WHO na „emergency use“. V krajine bol následne 14. februára vykonaný test na 160 dobrovoľníkoch, kde sice boli potvrdené výsledky z medzinárodných testov, ale na tak malej vzorke vedecké dôkazy o účinnosti alebo bezpečnosti vakcíny niesú relevantné. Skúšky a odsúhlasenie vakcíny v Japonsku trvajú štandartne rok až dva, ale táto doba by stála krajinu ďaľšie životy. Ako následne vyplýva z vyjadrení ministerstva zdravotníctva, práce a sociálnych vecí, bude prevedenie vakcinácie občanov v celej krajine, nesmierne náročnou úlohou.
Ako sa následne vyjadril vysokopostavený úradník MOH: „Už teraz je jasné, že eliminovať na 100 % dopady pandémie Covid-19 v Japonsku nebude možné. Preto osud Olympijských hier vo veľkej miere závisí od efektivity vakcín, ktoré budú v krajine schválené. Zbierali sme informácie o efektívnosti a sekundárnych následkoch vakcín Pfizer a AstraZeneca v Spojenom kráľovstve, a denne sme ich študovali. Zistili sme tak, že napríklad vakcína z Číny nezodpovedá požadovaným parametrom bezpečnosti, ale vidíme, že „Sputnik V“ ruskej výroby je odborníkmi podivuhodne vysoko cenený. Zo začiatku tu sice bol problém s poslednou fázou klinických testov, ale videli sme správy v britských lekárskych listoch , kde potvrdzujú efektivitu vakcíny na 90%. Zároveň v Rusku bola nedávno vypracovaná a odsúhlasená už tretia vakcína proti Covidu. Vidíme tiež, že Rusko začalo export týchto vakcín po svete. Bol by som rád, keby Japonsko v čo najbližšom období schválila túto vakcínu (urobilo výnimku v tomto prípade).“
Bude to irónia osudu, keď vakcína z krajiny ktorá sa nemôže zúčastniť OH v Tokiu a zimných OH v Pekingu, bude tým, čo najbližšie Olympijské hry zachráni.
Zdroj: Nikkan-Gendai
Pekne napísané. Japonci by mohli požiadať o... ...
Celá debata | RSS tejto debaty